Diamond jubilee Of Priestly Ordination And Golden Jubilee of His Grace Most Rev. Joseph Mittathany DD, Emiritus

Archbishop Joseph Mithattany DD Emeritus

Most Rev. Joseph Mittathany DD
Archbishop Emeritus
Archdiocese of Imphal, Manipur
10th September 2019.

Date of Birth: 12th July 1931.

Place of Birth: Kalikavu, Kottayam, kerala.

Parish: St. Mary's Church, Kuravilangad.

Seminary: Sacred Heart
Seminary, Poonamalle.

Priestly Ordination: 23rd April 1959.

APPOINTMENTS :
1.Asst.Parish Priest : Borpukri (Tezpur) 1959-1966

2.Parish Priest: Tetenbari (Tezpur) 1966-1969

3.Elected Bishop : Tezpur 26th June 1969.

4.Episcopal Consecration :27th Sept. 1969.

5.Elected Bishop : Imphal 21th April 1980.

6.Installation : 29th June 1980

7.Archbishop of Imphal : 1th August 1995.

8.Installation: 8th Sept. 1995.

9.President of North East Bishops' Council: 1996-2006

10.Retired: 12th July 2006.

60 years as Priest
50 years as Bishop

In the Vineyard of the Lord.

Add new comment

7 + 13 =

Please wait while the page is loading